Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

kırım kongo


Kene

Keneler de pireler, bitler ve tahta kuruları gibi kan emerek beslenen zararlılardır. Yalnız kene bu böceklere göre çok daha tehlikeli bir canlıdır. Kene ısırığı sonucunda her yıl onlarca insan yaşamını yitirmektedir. Keneler en sık kırsal kesimlerde görülmektedir. Yeşillik alanlar, sazlıklar ve otlak alanlar keneler için en ideal yaşam alanlarıdır. Bu alanlarda avlarını bekleyen keneler otlayan inek, keçi, koyun vb.. hayvanların üzerlerine atlayarak yapışırlar ve kanlarını emerler. Kene kuşlar ve kümes hayvanlarına da musallat olurlar. İnsanlarda kene vakaları sıklıkla hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülebilir. Özellikle hayvanlarla birlikte meralara çıkan çobanlar sıklıkla keneler tarafından sokulurlar. Şehir merkezlerinde ise kene sokması vakaları daha çok mesire alanlarında piknik yapan insanlarda görülmektedir.


KENE NASIL BİR CANLIDIR?

Kene son derece tehlikeli ve dayanıklı bir canlıdır. Kene bir böcek değil bir hayvandır. Kene 8 bacaklı ve sert kabuğu olan bir zararlıdır. Ağız kısmında bulunan ve kan emmek için kullandığı hortumu kurbanının kanını rahatça emebilmesi için kancalı bir yapıdadır. Bu yapısı sayesinde kene kanını emdiği canlıya sıkıca tutunur. Kendi isteği dışında da başka birisi tarafından kurbanından sökülüp alınmasında bu kancalı yapı ciddi zorluklar ve tehlikeler doğurabilir. Keneyi ısırdığı alandan söküp çıkarmaya çalıştığımızda tehlikeyi anlayan kene hızlı bir şekilde zehirli bir salgıyı vücudumuza akıtır.

Kenelerin boyları 0,5-30 mm arasında değişmektedir. Kene larvaları genellikle üç erişkinleri ve nemfleri ise dört çift bacaklıdır. Bazı kene türlerinin vücutları sık tüylerle kaplanmıştır. Bazıları ise tamamen tüysüzdür. Kene omurgasız bir hayvandır. Kenelerin ön ayakları arka ayaklarına nazaran daha kısadır. Türlerine göre çok çeşitli renklerde olabilen kenelerin en sık rastlanan renkleri ise kahverengidir.

KENE NASIL BESLENİR?

Kene kan emerek beslenir. Kenelerin kan emmeleri sivri sineklerde olduğu gibi kısa süreli değildir. Kurbanına yapışan kene kancalı hortumunu ona batırarak büyük bir iştahla ve yavaşça kanını emer. Kene tamamen doymadan asla kurbanından ayrılmaz. Bazen haftalar, aylar ve hatta yıllarca hiç kıpırdamadan bir ağacın üzerinde kanını emebileceği bir canlının gelmesini sabırla bekleyebilir. Bu örnek kenenin ne denli tehlikeli bir canlı olduğuna en güzel örneklerden birisidir.

KENE SOKMASI

Kene sokması insanlarda hayvanlara göre çok daha tehlikeli bir süreç izler. Çoğu zaman kene tarafından ısırılan hayvanlarda bu zehirlenme süreci tehlikesiz ve belirtisiz geçer. İnsanlarda ise kene ısırığı ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kene sokması sonrasında belirtilerin ortaya çıkması ortalama 1 ile 3 gün arasında değişmektedir. Bazı durumlarda nadiren de olsa bu süre 9 güne kadar çıkmaktadır. Eğer ki hastalık kene tarafından ısırılan bir hayvanın kanı vb.. ile bulaşmışsa bu süre 13 güne kadar çıkabilir.

KENEDEN NASIL KORUNULUR?

Keneden korunmak kolay değildir. Çünkü her an tetikte olmak mümkün olmaz. Kene hiç beklenmedik bir zaman da beklenmedik bir yerde de karşımıza çıkabilir. Kenelerin sıklıkla bulundukları alanlarda daha dikkatli bir şekilde hareket edilebilir. Mesela çimenlere çıplak ayakla basmamak, mutlaka çorap giyinmek, terlik yerine kapalı bir ayakkabı tercih etmek, pantolonun paçalarını çorapların içine sokmak, piknik yerlerinden eve dönüşte üst başın kontrol edilmesi vb.. basit görünmekle birlikte hayat kurtarıcı önlemler olabilir. Hayvancılıkla uğraşanlarında ahırlarını kontrol etmeleri ve bu alanlarda kene ilaçlaması yaptırmaları çok önemlidir.

KENE NASIL ÇIKARILIR?

Kene tarafından sokulan kişi keneyi çıkarmak için acele etmemelidir. Çünkü hatırlanacağı gibi keneler kan emmek için kullandıkları hortumlarını çok derinlere batırırlar ve bu hortumları avından sökülmesini engellemek için kancalı bir yapıdadır. Keneyi söküp çıkarmaya çalışırken hortumunun koparak vücudun içinde kalmasına sebep olmak son derece sakıncalıdır. Ayrıca keneyi sökmeye çalışırken bu hayvanın içindeki zehri vücudumuza daha yoğun bir şekilde akıtmasına da sebep olabiliriz. Bunun dışında kene sökülmeye çalışılırken ezilip patlarsa o zamanda derideki gözeneklerden veya varsa yaralardan kolayca zehir vücuda nüfuz edebilir.

 

KENE NERELERDE YAŞAR?

Kene en çok yeşillik alanlarda, ormanlarda, bahçelerde, sazlıklarda, hayvanların bulundukları yerlerde de özellikle ahırlarda yaşar. Keneye evlerimizde de rastlamak mümkündür. Gerek kendi üzerimizde gerekse evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarımız aracılığıyla keneler evlerimize girebilirler.

kırım kongo ile ilgili bilgi, kırım kongo hakkındaki kırım kongo bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan kırım kongo ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
kene mücadelesi
en ucuz kene ilaçlama
kene resimleri
keneden kurtulma yöntemleri
kene hakkında bilgi
kene ilaçlama
kırım kongo
kene ile mücadele
ucuza kene ilaçlama
kenelerden kurtulma yolları
evde kene
kırım kongo hastalığı
kene nasıl çıkarılır
evde kene gördüm
keneden korunma yöntemleri
keneler
kene nerde yaşar
keneden kurtulamk istiyorum
kene ilaçlama servisleri
keneden nasıl kurtulunur
kene ilaçlama istanbul
kene ilaçlama firmaları
kene ısırması
keneden korunma yolları
kenelerle nasıl mücadele edilir
keneden nasıl kurtulmak
kene nedir
kenelerle mücadele
kene hastalığı
kene çeşitleri
keneyi yok etmek
kene ısırığı
kene hangi mevsimde olur
uygun fiyatlara kene ilaçlama
ekonomik fiyatlara kene ilaçlama
kene ile mücadele etme
kene haşeresi
keneden kurtulma yolları
keneden bulaşan hastalıklar
keneyi yok etme yolları
keneden kurtulmak
keneden nasıl kurtulurum
kene nasıl beslenir
kene ilaçlaması
kene nasıl yok edilir
kene mücadelesi nasıl olur
kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı
kene
kene belirtileri
kene yok etmek
kene ilaçlama şirketleri
kene türleri