Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

kırım kongo


Kene

Keneler de pireler, bitler ve tahta kuruları gibi kan emerek beslenen zararlılardır. Yalnız kene bu böceklere göre çok daha tehlikeli bir canlıdır. Kene ısırığı sonucunda her yıl onlarca insan yaşamını yitirmektedir. Keneler en sık kırsal kesimlerde görülmektedir. Yeşillik alanlar, sazlıklar ve otlak alanlar keneler için en ideal yaşam alanlarıdır. Bu alanlarda avlarını bekleyen keneler otlayan inek, keçi, koyun vb.. hayvanların üzerlerine atlayarak yapışırlar ve kanlarını emerler. Kene kuşlar ve kümes hayvanlarına da musallat olurlar. İnsanlarda kene vakaları sıklıkla hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülebilir. Özellikle hayvanlarla birlikte meralara çıkan çobanlar sıklıkla keneler tarafından sokulurlar. Şehir merkezlerinde ise kene sokması vakaları daha çok mesire alanlarında piknik yapan insanlarda görülmektedir.


KENE NASIL BİR CANLIDIR?

Kene son derece tehlikeli ve dayanıklı bir canlıdır. Kene bir böcek değil bir hayvandır. Kene 8 bacaklı ve sert kabuğu olan bir zararlıdır. Ağız kısmında bulunan ve kan emmek için kullandığı hortumu kurbanının kanını rahatça emebilmesi için kancalı bir yapıdadır. Bu yapısı sayesinde kene kanını emdiği canlıya sıkıca tutunur. Kendi isteği dışında da başka birisi tarafından kurbanından sökülüp alınmasında bu kancalı yapı ciddi zorluklar ve tehlikeler doğurabilir. Keneyi ısırdığı alandan söküp çıkarmaya çalıştığımızda tehlikeyi anlayan kene hızlı bir şekilde zehirli bir salgıyı vücudumuza akıtır.

Kenelerin boyları 0,5-30 mm arasında değişmektedir. Kene larvaları genellikle üç erişkinleri ve nemfleri ise dört çift bacaklıdır. Bazı kene türlerinin vücutları sık tüylerle kaplanmıştır. Bazıları ise tamamen tüysüzdür. Kene omurgasız bir hayvandır. Kenelerin ön ayakları arka ayaklarına nazaran daha kısadır. Türlerine göre çok çeşitli renklerde olabilen kenelerin en sık rastlanan renkleri ise kahverengidir.

KENE NASIL BESLENİR?

Kene kan emerek beslenir. Kenelerin kan emmeleri sivri sineklerde olduğu gibi kısa süreli değildir. Kurbanına yapışan kene kancalı hortumunu ona batırarak büyük bir iştahla ve yavaşça kanını emer. Kene tamamen doymadan asla kurbanından ayrılmaz. Bazen haftalar, aylar ve hatta yıllarca hiç kıpırdamadan bir ağacın üzerinde kanını emebileceği bir canlının gelmesini sabırla bekleyebilir. Bu örnek kenenin ne denli tehlikeli bir canlı olduğuna en güzel örneklerden birisidir.

KENE SOKMASI

Kene sokması insanlarda hayvanlara göre çok daha tehlikeli bir süreç izler. Çoğu zaman kene tarafından ısırılan hayvanlarda bu zehirlenme süreci tehlikesiz ve belirtisiz geçer. İnsanlarda ise kene ısırığı ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kene sokması sonrasında belirtilerin ortaya çıkması ortalama 1 ile 3 gün arasında değişmektedir. Bazı durumlarda nadiren de olsa bu süre 9 güne kadar çıkmaktadır. Eğer ki hastalık kene tarafından ısırılan bir hayvanın kanı vb.. ile bulaşmışsa bu süre 13 güne kadar çıkabilir.

KENEDEN NASIL KORUNULUR?

Keneden korunmak kolay değildir. Çünkü her an tetikte olmak mümkün olmaz. Kene hiç beklenmedik bir zaman da beklenmedik bir yerde de karşımıza çıkabilir. Kenelerin sıklıkla bulundukları alanlarda daha dikkatli bir şekilde hareket edilebilir. Mesela çimenlere çıplak ayakla basmamak, mutlaka çorap giyinmek, terlik yerine kapalı bir ayakkabı tercih etmek, pantolonun paçalarını çorapların içine sokmak, piknik yerlerinden eve dönüşte üst başın kontrol edilmesi vb.. basit görünmekle birlikte hayat kurtarıcı önlemler olabilir. Hayvancılıkla uğraşanlarında ahırlarını kontrol etmeleri ve bu alanlarda kene ilaçlaması yaptırmaları çok önemlidir.

KENE NASIL ÇIKARILIR?

Kene tarafından sokulan kişi keneyi çıkarmak için acele etmemelidir. Çünkü hatırlanacağı gibi keneler kan emmek için kullandıkları hortumlarını çok derinlere batırırlar ve bu hortumları avından sökülmesini engellemek için kancalı bir yapıdadır. Keneyi söküp çıkarmaya çalışırken hortumunun koparak vücudun içinde kalmasına sebep olmak son derece sakıncalıdır. Ayrıca keneyi sökmeye çalışırken bu hayvanın içindeki zehri vücudumuza daha yoğun bir şekilde akıtmasına da sebep olabiliriz. Bunun dışında kene sökülmeye çalışılırken ezilip patlarsa o zamanda derideki gözeneklerden veya varsa yaralardan kolayca zehir vücuda nüfuz edebilir.

 

KENE NERELERDE YAŞAR?

Kene en çok yeşillik alanlarda, ormanlarda, bahçelerde, sazlıklarda, hayvanların bulundukları yerlerde de özellikle ahırlarda yaşar. Keneye evlerimizde de rastlamak mümkündür. Gerek kendi üzerimizde gerekse evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarımız aracılığıyla keneler evlerimize girebilirler.

kırım kongo ile ilgili bilgi, kırım kongo hakkındaki kırım kongo bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan kırım kongo ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
kene nerde yaşar
keneden bulaşan hastalıklar
kene çeşitleri
kene ısırması
keneden nasıl kurtulmak
kene yok etmek
kene ilaçlama firmaları
kene türleri
keneden kurtulma yöntemleri
kene hakkında bilgi
kırım kongo
evde kene gördüm
kene mücadelesi nasıl olur
keneden korunma yolları
evde kene
kene ilaçlama istanbul
keneden nasıl kurtulurum
ucuza kene ilaçlama
kene nasıl beslenir
kenelerden kurtulma yolları
kene ile mücadele
uygun fiyatlara kene ilaçlama
keneden kurtulma yolları
kırım kongo hastalığı
kene haşeresi
kene hastalığı
kene ilaçlama
kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı
kene resimleri
kene nasıl çıkarılır
kene mücadelesi
kene belirtileri
keneden kurtulamk istiyorum
keneyi yok etmek
kene ilaçlama servisleri
kene ilaçlama şirketleri
kenelerle nasıl mücadele edilir
kenelerle mücadele
kene ısırığı
kene nedir
keneler
keneyi yok etme yolları
kene
ekonomik fiyatlara kene ilaçlama
en ucuz kene ilaçlama
kene nasıl yok edilir
kene hangi mevsimde olur
keneden korunma yöntemleri
kene ilaçlaması
keneden nasıl kurtulunur
keneden kurtulmak
kene ile mücadele etme