Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çıyan zehirli mi


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çıyan zehirli mi ile ilgili bilgi, çıyan zehirli mi hakkındaki çıyan zehirli mi bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çıyan zehirli mi ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyanlarla mücadele
çıyan nerde yaşar
çıyandan kurtulma
çıyan nedir
çıyan ilaçlaması
çıyan böcekleri
çıyan beslenmesi
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çiyan ısırması
çıyan mücadelesi
çiyan nerde yaşar
çıyandan korunma
çiyan öldürür mü
çiyan böceği
çiyan ilaçlama şirketleri
en ucuz çıyan ilaçlama
çiyandan korunma
çıyan rengi
çıyan resimleri
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan rengi
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan böceği
çiyan resimleri
çıyan ilaçlama servisleri
çiyan türleri
çiyan ile mücadele
çiyan böcekleri
çıyan zehirli mi
evde çiyan gördüm
çiyan mücadelesi
en ucuz çiyan ilaçlama
ucuza çiyan ilaçlama
çıyan ile mücadele
çiyan yok etmek
çıyan ilaçlama
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çiyandan kurtulma
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyan ilaçlama istanbul
evde çıyan gördüm
çıyanlar
çiyan ilaçlama
çiyan yumurtası
zehirli çiyan
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan hakkında bilgi
çiyan ne yer
çıyanlarla mücadele
çiyan ilaçlaması
çıyan yok etmek
çıyan nasıldır
zehirli çıyan
çiyan zehirli mi
çıyan yumurtası
çıyanın özellikleri
çıyan ısırması
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan nasıldır
çiyan özellikleri
evde çıyan
çiyan
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan
çıyan özellikleri
çiyanlar
evde çiyan
çiyan nedir
çıyan türleri
çiyan sokması
çiyan üremesi
çıyan ne yer
çiyan beslenmesi
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan üremesi
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyanlarda kaç tane ayak olur
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan sokması
çıyan mücadelesi nasıl olur
çiyan hakkında bilgi
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan öldürür mü
çıyan ilaçlama firmaları
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyanın özellikleri