Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çıyan zehirli mi


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çıyan zehirli mi ile ilgili bilgi, çıyan zehirli mi hakkındaki çıyan zehirli mi bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çıyan zehirli mi ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyandan korunma
çiyan öldürür mü
çıyan nasıldır
çiyan ilaçlama şirketleri
çıyan ile mücadele
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyanın özellikleri
çıyan ilaçlama
çıyan öldürür mü
çiyan rengi
çıyandan korunma
çıyan ilaçlama firmaları
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çıyan mücadelesi
çıyan böceği
çıyan türleri
çiyan ısırması
çiyan yumurtası
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan beslenmesi
çıyan nedir
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çiyan mücadelesi
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyandan kurtulma
çiyan yok etmek
çiyandan kurtulma
çiyan hakkında bilgi
çıyan sokması
çiyan resimleri
çıyan hakkında bilgi
ucuza çiyan ilaçlama
evde çıyan gördüm
çıyan ilaçlama istanbul
çıyanın özellikleri
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyanlar
en ucuz çiyan ilaçlama
çiyan ile mücadele
çıyanlarla mücadele
çıyan özellikleri
çiyan nerde yaşar
çiyan zehirli mi
çiyan türleri
çiyan ilaçlama istanbul
çiyan beslenmesi
çıyan
çıyan böcekleri
çıyan ilaçlama servisleri
zehirli çıyan
çıyan mücadelesi nasıl olur
çıyan yok etmek
çiyan ilaçlaması
ucuza çıyan ilaçlama
evde çiyan
evde çıyan
çiyan nasıldır
çıyan rengi
çiyan
çiyan sokması
çıyan nerde yaşar
çiyanlarla mücadele
çiyan üremesi
çiyan böceği
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan üremesi
çıyan ilaçlaması
çiyan ne yer
çıyanlar
çıyan ilaçlama şirketleri
zehirli çiyan
çiyan böcekleri
en ucuz çıyan ilaçlama
çıyan ısırması
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çıyan yumurtası
evde çiyan gördüm
çiyan özellikleri
çiyan ilaçlama servisleri
çıyan resimleri
çıyan zehirli mi
çiyan nedir
çiyan mücadelesi nasıl olur
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan ne yer
çiyan ilaçlama