Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çıyan türleri


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çıyan türleri ile ilgili bilgi, çıyan türleri hakkındaki çıyan türleri bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çıyan türleri ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyan zehirli mi
çıyanlar
çıyan beslenmesi
çiyan türleri
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyanlarla mücadele
çiyan ilaçlama istanbul
çıyan mücadelesi nasıl olur
çıyan ilaçlama firmaları
evde çıyan gördüm
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyan öldürür mü
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyan böceği
çıyan hakkında bilgi
çıyan ile mücadele
çiyan ısırması
çiyan sokması
çiyan böcekleri
çiyan mücadelesi nasıl olur
çıyan zehirli mi
çıyan türleri
çiyan ile mücadele
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çıyan ısırması
çıyan rengi
çıyan yumurtası
çıyan ilaçlama
çiyanlar
çiyan
çiyan ilaçlama
evde çiyan
çiyan yok etmek
ucuza çıyan ilaçlama
çiyan rengi
en ucuz çıyan ilaçlama
çıyan böcekleri
çıyan resimleri
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
en ucuz çiyan ilaçlama
çiyan nasıldır
çiyanın özellikleri
çıyan nedir
çıyan üremesi
zehirli çiyan
çiyan hakkında bilgi
çiyan ilaçlaması
çıyandan korunma
çıyan sokması
çiyan ilaçlama şirketleri
evde çiyan gördüm
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çıyanın özellikleri
çiyan yumurtası
çıyan ilaçlaması
çiyan mücadelesi
çiyandan kurtulma
çiyan özellikleri
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan üremesi
çıyan ne yer
çıyanlarla mücadele
ucuza çiyan ilaçlama
çiyan nedir
çiyan nerde yaşar
evde çıyan
çıyan nerde yaşar
çiyan beslenmesi
çıyandan kurtulma
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan resimleri
çıyan özellikleri
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çıyan öldürür mü
zehirli çıyan
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan yok etmek
çiyandan korunma
çıyan
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan ne yer
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan ilaçlama servisleri
çıyan böceği
çıyan mücadelesi
çıyan nasıldır