Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çıyan türleri


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çıyan türleri ile ilgili bilgi, çıyan türleri hakkındaki çıyan türleri bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çıyan türleri ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çıyan yumurtası
çiyan mücadelesi
çiyan türleri
çıyan ilaçlama firmaları
çiyanlardan kaç tane ayak olur
zehirli çıyan
çıyanlarda kaç tane ayak olur
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan rengi
çiyandan kurtulma
çıyan beslenmesi
çıyandan kurtulma
çiyan rengi
çıyan ile mücadele
çiyan nerde yaşar
çiyan nasıldır
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyan ilaçlaması
çıyan hakkında bilgi
çiyan öldürür mü
çiyan nasıl mücadele edilir
çıyan resimleri
çıyan mücadelesi
çiyan ile mücadele
çiyan hakkında bilgi
çıyan böceği
çiyan yok etmek
çiyan böceği
çiyandan korunma
çıyan mücadelesi nasıl olur
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan ilaçlama firmaları
çiyanlar
çiyan sokması
çıyan özellikleri
çiyan özellikleri
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan mücadelesi nasıl olur
çıyan böcekleri
çıyandan korunma
çıyan türleri
çiyan ısırması
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyan nedir
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çiyan ilaçlama şirketleri
çıyan nasıldır
çıyan sokması
evde çıyan
çıyanlar
çıyan nerde yaşar
çiyan resimleri
çiyan beslenmesi
çıyanın özellikleri
evde çiyan gördüm
çıyan üremesi
çiyan böcekleri
çiyan nedir
çıyan ilaçlama
çıyan ne yer
çiyan
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
evde çıyan gördüm
çiyan yumurtası
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan üremesi
çıyan ilaçlama istanbul
çıyan yok etmek
çiyan zehirli mi
ucuza çiyan ilaçlama
çıyan
çıyan ilaçlaması
ucuza çıyan ilaçlama
çiyan ilaçlama
çiyanın özellikleri
en ucuz çiyan ilaçlama
çıyan ilaçlama servisleri
en ucuz çıyan ilaçlama
çıyan zehirli mi
çiyan ne yer
zehirli çiyan
çiyanlarla mücadele
çiyan ilaçlama istanbul
çıyan ısırması
çıyan öldürür mü
çıyanlarla mücadele
evde çiyan