Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çıyan türleri


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çıyan türleri ile ilgili bilgi, çıyan türleri hakkındaki çıyan türleri bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çıyan türleri ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çıyan zehirli mi
çıyan beslenmesi
çiyan ilaçlama
evde çıyan
çıyandan kurtulma
çıyanlar
çıyan özellikleri
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyan yumurtası
çıyan üremesi
çiyandan kurtulma
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyan
çiyan ilaçlama istanbul
çiyan mücadelesi
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çiyanlarla mücadele
çiyan ilaçlama şirketleri
çıyan yok etmek
çıyan rengi
çiyan hakkında bilgi
çiyanlar
zehirli çiyan
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan hakkında bilgi
çiyan böceği
çiyan zehirli mi
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çiyan öldürür mü
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan nerde yaşar
çiyanın özellikleri
çiyan sokması
çıyan ilaçlama servisleri
çıyanlarla mücadele
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çiyan türleri
çıyan resimleri
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan üremesi
çıyan ısırması
çıyan ne yer
evde çiyan
çıyan ilaçlaması
çıyan
ucuza çıyan ilaçlama
en ucuz çıyan ilaçlama
çiyan ile mücadele
ucuza çiyan ilaçlama
çıyan nasıldır
çiyan yok etmek
çıyan ile mücadele
çiyan rengi
çıyan öldürür mü
çıyan ilaçlama şirketleri
çıyanın özellikleri
çıyan böcekleri
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan böcekleri
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan türleri
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan mücadelesi nasıl olur
evde çıyan gördüm
çiyan ilaçlaması
çiyan nasıldır
çıyan ilaçlama firmaları
çıyan ilaçlama
zehirli çıyan
çıyan sokması
çiyan ne yer
çiyan özellikleri
çiyan nedir
çıyan yumurtası
en ucuz çiyan ilaçlama
çıyan böceği
evde çiyan gördüm
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çıyan mücadelesi
çıyandan korunma
çiyan beslenmesi
çiyan nerde yaşar
çiyan resimleri
çiyan ısırması
çiyandan korunma
çıyan nedir