Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çiyan nedir


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çiyan nedir ile ilgili bilgi, çiyan nedir hakkındaki çiyan nedir bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çiyan nedir ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyan
çiyan üremesi
çiyan ile mücadele
evde çıyan
çıyan böcekleri
çiyanlarla mücadele
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyan nerde yaşar
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan ilaçlama şirketleri
çiyan türleri
çıyan nedir
çiyan ilaçlama servisleri
en ucuz çıyan ilaçlama
zehirli çiyan
evde çiyan
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan mücadelesi
çiyan özellikleri
çıyan ile mücadele
çiyan beslenmesi
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyan ilaçlaması
çıyanın özellikleri
çıyandan kurtulma
çiyanın özellikleri
çıyan hakkında bilgi
çıyan öldürür mü
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan ilaçlaması
çiyan nerde yaşar
çıyan üremesi
çıyan yok etmek
çıyan zehirli mi
çıyan nasıldır
zehirli çıyan
çiyan yumurtası
çiyan resimleri
çiyan böcekleri
evde çiyan gördüm
çıyan resimleri
çıyan yumurtası
çıyan beslenmesi
ucuza çiyan ilaçlama
çıyandan korunma
çiyan nedir
en ucuz çiyan ilaçlama
evde çıyan gördüm
çıyan ilaçlama firmaları
çıyanlar
çıyan türleri
çiyan ilaçlama istanbul
çiyan rengi
çıyanlarla mücadele
çıyan ilaçlama
çiyan hakkında bilgi
çiyan ilaçlama
çıyan mücadelesi nasıl olur
çiyanlardan kaç tane ayak olur
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan öldürür mü
çıyan özellikleri
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çıyan böceği
çiyan nasıl mücadele edilir
çıyan ilaçlama servisleri
çiyan ne yer
çiyan ilaçlama firmaları
çiyan sokması
çiyandan kurtulma
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan böceği
çiyan nasıldır
çıyan mücadelesi
çiyan yok etmek
çıyan sokması
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyandan korunma
çiyanlar
çiyan ısırması
çıyan
çıyan rengi
çiyan zehirli mi
çıyan ne yer
çıyan ısırması