Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çiyan nedir


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çiyan nedir ile ilgili bilgi, çiyan nedir hakkındaki çiyan nedir bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çiyan nedir ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çiyan
çıyan özellikleri
çiyan hakkında bilgi
çıyan böceği
çiyanın özellikleri
çiyan sokması
ucuza çiyan ilaçlama
çıyan yok etmek
zehirli çıyan
çiyan üremesi
çıyan öldürür mü
çıyan rengi
çıyan sokması
evde çiyan
çıyan ne yer
çıyandan korunma
çiyanlarla mücadele
çıyanlar
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çıyanlarla mücadele
çiyan nedir
çiyan yok etmek
çıyandan kurtulma
çiyandan kurtulma
çıyan resimleri
zehirli çiyan
çiyan nasıl mücadele edilir
çıyan yumurtası
çıyan beslenmesi
çiyan nerde yaşar
çıyan nasıldır
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan özellikleri
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan ısırması
evde çıyan
çiyan ilaçlama istanbul
çıyan ilaçlama servisleri
evde çıyan gördüm
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyan beslenmesi
çiyanlar
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan ilaçlama firmaları
çıyan zehirli mi
çiyan mücadelesi
çıyan ilaçlama
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan hakkında bilgi
çıyan
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan ne yer
çiyan ilaçlama şirketleri
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çiyan ısırması
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan nasıldır
çiyan rengi
çiyan ilaçlama
çiyan yumurtası
çıyan türleri
çıyan üremesi
çiyan ilaçlaması
çıyan mücadelesi nasıl olur
çiyan zehirli mi
çıyan nedir
çiyan öldürür mü
evde çiyan gördüm
çiyan resimleri
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan ile mücadele
en ucuz çiyan ilaçlama
çiyan böcekleri
çıyan nerde yaşar
çiyan böceği
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
en ucuz çıyan ilaçlama
çıyan böcekleri
çıyan mücadelesi
çıyan ile mücadele
çiyan türleri
çıyan ilaçlaması
çıyanın özellikleri
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyandan korunma