Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çiyan nedir


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çiyan nedir ile ilgili bilgi, çiyan nedir hakkındaki çiyan nedir bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çiyan nedir ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyan ilaçlama firmaları
çiyan zehirli mi
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çiyan özellikleri
çiyan öldürür mü
evde çıyan gördüm
çiyan ilaçlama
çiyan yumurtası
çiyan yok etmek
çıyanlarla mücadele
çiyanın özellikleri
çiyandan korunma
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyan beslenmesi
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çıyan
çiyan hakkında bilgi
çıyan nedir
çiyan nasıldır
çıyandan korunma
çıyan ısırması
çıyan ilaçlaması
çıyan özellikleri
çıyan nerde yaşar
evde çiyan
çiyan nasıl mücadele edilir
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan türleri
çiyan ile mücadele
zehirli çiyan
çiyan ısırması
en ucuz çiyan ilaçlama
çiyan ilaçlama istanbul
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan mücadelesi
çiyan rengi
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan nasıldır
çiyan nedir
çıyan mücadelesi
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan nerde yaşar
çıyan öldürür mü
çiyan beslenmesi
çiyan ilaçlaması
çiyan böceği
çiyan üremesi
çiyan böcekleri
en ucuz çıyan ilaçlama
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan ile mücadele
çiyandan kurtulma
evde çiyan gördüm
çıyanlar
çıyan mücadelesi nasıl olur
çıyandan kurtulma
çıyan ilaçlama şirketleri
çıyan böceği
çıyan rengi
çıyan zehirli mi
çıyan ilaçlama firmaları
çiyan ne yer
çiyan
çıyan ne yer
çıyan yok etmek
çıyan ilaçlama
çiyanlarla mücadele
çıyan böcekleri
çıyan yumurtası
çıyan resimleri
çıyan türleri
zehirli çıyan
çıyan sokması
ucuza çiyan ilaçlama
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çiyan ilaçlama şirketleri
çiyan resimleri
çiyan sokması
çıyanın özellikleri
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan mücadelesi nasıl olur
çıyan hakkında bilgi
çıyan ilaçlama servisleri
evde çıyan
çıyan üremesi
çiyanlar