Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çiyan nedir


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çiyan nedir ile ilgili bilgi, çiyan nedir hakkındaki çiyan nedir bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çiyan nedir ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyan yok etmek
çıyan öldürür mü
çıyan mücadelesi
çıyan ilaçlama şirketleri
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan böcekleri
çıyan ilaçlama firmaları
evde çiyan gördüm
çiyanlarla mücadele
çıyanlar
çiyan ile mücadele
çiyan ısırması
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyanın özellikleri
çiyan ilaçlama şirketleri
çiyan ilaçlama istanbul
çiyan resimleri
çiyan böceği
çıyan özellikleri
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan mücadelesi
çiyan türleri
çiyan öldürür mü
en ucuz çıyan ilaçlama
en ucuz çiyan ilaçlama
çıyan böceği
çiyan ilaçlaması
çıyan ile mücadele
çiyan beslenmesi
evde çiyan
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çiyan ne yer
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çıyan zehirli mi
çıyan nerde yaşar
çıyan türleri
çiyanın özellikleri
çıyan
çıyan mücadelesi nasıl olur
çiyandan kurtulma
çiyan yumurtası
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyanlar
çıyan üremesi
zehirli çiyan
çiyan sokması
çiyandan korunma
çıyan ilaçlama servisleri
çiyan ilaçlama firmaları
çıyan nedir
çıyan rengi
çıyan ilaçlaması
evde çıyan
çiyan rengi
çıyan resimleri
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çıyanlarla mücadele
ucuza çiyan ilaçlama
çiyan nerde yaşar
çıyan beslenmesi
çiyan ilaçlama servisleri
çiyan üremesi
çıyan hakkında bilgi
çıyan ne yer
çiyan nedir
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çiyan böcekleri
çiyan zehirli mi
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan
evde çıyan gördüm
zehirli çıyan
çiyan ilaçlama
çıyandan korunma
çıyan nasıldır
çiyanlardan kaç tane ayak olur
çiyan özellikleri
çıyandan kurtulma
çiyan nasıldır
çıyan ısırması
çıyan sokması
çıyan yumurtası
çıyan ilaçlama istanbul
çıyan ilaçlama
çıyan yok etmek
çiyan hakkında bilgi