Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

çiyan nedir


Çiyan - Çıyan

Çiyanlar yılanı, tırtılı ve kırk ayağı andıran bir canlıdır. Yılanlarla çiyanları ayıran en önemli özelliklerin başında çıyanların ayaklarının olmasıdır. Çıyan zehirli bir hayvandır. Türlerine göre de boyları değişmektedir. Ortalama çiyan boyu 3 - 10 cm. arasında değişmektedir. Bu boyutlardan daha küçük çiyanlar olduğu gibi daha büyük çiyanlarda vardır.

Çiyanlar çok çeşitli renklerde olabilirler. Sarı ve kırmızı renklerde olanları oldukça zehirlidir. Doğa da bu renkler zehrin simgesidir. Çiyanlarda diğer bir çok türdeşi gibi böcek ve hayvanlarla beslenir. Avlanmak için geceleri daha aktiftirler. Çiyanlar 17 çift bacağı olan canlılardır.


ÇİYAN SOKMASI VE YAPILMASI GEREKENLER

Çiyan kolay kolay direkt olarak insana saldırmaz. Genellikle çimenlik alanlarda çıplak ayakla dolaşıldığında fark edilmeden çiyanın üzerine basılması durumunda bu hayvan insanı sokar. Çıyan sokması son derece acı verici bir olaydır. Çıyan tarafından sokulan bölgede zehre bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar oluşabilir. Çiyanın ısırdığı bölgede kızarıklık ve ciddi alerjik durumlar oluşur.

Çıyan sokması sonrasında sokulan bölgedeki kanama kesinlikle durdurulmamalıdır. Çünkü bu kanama sayesinde belki de zehrin büyük bir kısmı vücuttan atılacaktır. Mümkün ise ilk yardım olarak hastanın sokulan bölgesi hijyenik bir şekilde, ağzında yara olmayan bir kişi tarafından, emilerek zehirli kan dışarıya tükürülmelidir. Bu şekilde çıyan sokması ile oluşan zehrin dışa atılımı hızlandırılacaktır.

Çiyan tarafından sokulan kişide yüksek ateş oluşur. Bunu hemen takiben ışıktan ve gürültüden ciddi derecede rahatsızlık hissi belirir. Tepkilerde düzensizlik ve vücutta kasılmalar oluşabilir. Çıyan zehri çoğunlukla öldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda alerjisi olan hastalarda çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇİYAN NE İLE BESLENİR?

Çiyan tüm böcekler başta olmak üzere fare, örümcek, akrep vb.. gibi küçük hayvanlarla da beslenmektedir. Ayrıca çiyanlar ölmüş hayvanların leşleriyle de beslenirler. Çoğunlukla etçil olarak beslenmeyi seven çiyan

 bazı durumlarda bitki ve sebzelerimize de zarar verir. Ayrıca çıyanlar mutfaklarımızda yer alan yiyeceklerimize de zarar verirler.

ÇIYAN NERELERDE YAŞAR?

Çiyanlar evlerimizde, bahçelerimizde vb.. bir çok yerde görülebilirler. Dış alanlarda çiyanlar, toprakla teması olan rutubetli ve korunaklı alanları tercih ederler. Bu yerler taşların altları, toprağın içindeki oyuklar ve çatlaklar gibi alanlardır. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

ÇİYANLARLA MÜCADELE

Çiyanlarla mücadele işi profesyonellere bırakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki çiyan zehirli ve zararlı bir hayvandır. Bu böcekle kendi yöntemleriniz ile mücadele etmeniz hem sağlığını riske atabilir hem de kesin çözüm olmaz. Firmamız çıyan ilaçlaması hizmetleri ile 7 / 24, tüm İstanbul geneline uygun fiyatlardan garantili ve kaliteli ilaçlama servisleri vermektedir.

çiyan nedir ile ilgili bilgi, çiyan nedir hakkındaki çiyan nedir bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan çiyan nedir ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
çiyan ısırması
çıyandan kurtulma
çiyanlarla mücadele
çıyan resimleri
en ucuz çıyan ilaçlama
çıyan ısırması
çiyan ilaçlama istanbul
çıyanlarla mücadele
ucuza çiyan ilaçlama
çiyan özellikleri
çıyanlar
çiyan beslenmesi
çiyanın özellikleri
çıyandan korunma
çıyan yumurtası
çıyan rengi
çiyan
çiyan öldürür mü
çiyan yumurtası
çıyan
çıyan yok etmek
çıyan hakkında bilgi
çıyan beslenmesi
çiyan yok etmek
evde çıyan
uygun fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyandan kurtulma
çıyan ilaçlaması
çıyan ilaçlama firmaları
çiyan türleri
çıyan türleri
ucuza çıyan ilaçlama
çıyan ilaçlama
uygun fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyan nerde yaşar
çıyanın özellikleri
çıyan üremesi
çıyan özellikleri
evde çiyan
çıyan nerde yaşar
çıyan ne yer
çıyan ilaçlama şirketleri
çiyan mücadelesi nasıl olur
çiyanlardan kaç tane ayak olur
zehirli çıyan
çıyan mücadelesi
çıyan zehirli mi
zehirli çiyan
çiyan nasıl mücadele edilir
çiyan nasıldır
çiyan ile kırkayak arasındaki fark
çiyan mücadelesi
ekonomik fiyatlara çiyan ilaçlama
çiyanlar
çiyanlarla nasıl mücadele edilir
çiyan ne yer
çiyan ilaçlama
çıyan ilaçlama istanbul
çiyan ilaçlama servisleri
çıyan ile mücadele
çıyan mücadelesi nasıl olur
çıyan nasıldır
evde çıyan gördüm
çıyanlarda kaç tane ayak olur
çıyan böcekleri
çiyandan korunma
çiyan ile mücadele
çiyan zehirli mi
çiyan üremesi
çıyan ilaçlama servisleri
çiyan rengi
çiyan ilaçlaması
çiyan ilaçlama şirketleri
ekonomik fiyatlara çıyan ilaçlama
çiyan hakkında bilgi
çiyan resimleri
evde çiyan gördüm
çiyan böcekleri
en ucuz çiyan ilaçlama
çıyan öldürür mü
çiyan ilaçlama firmaları
çiyan nedir
çıyan nedir
çıyan böceği
çiyan sokması
çıyan sokması
çiyan böceği