Pencereyi Kapatkapat
LiveZilla Live Help
   
    ANA SAYFA   |   HAKKIMIZDA  |   REFERANSLAR  |  BÖCEKLER  |  SIK SORULAN SORULAR   |  İLAÇLAMA ÇEŞİTLERİ  |  İLETİŞİM
 

akrep resimleri


AKREP

Akrepler milyonlarca yıldır insanlar ve diğer canlılar için tehlike oluşturmaktadır. Akrepler çok direnli bir vücut yapısına sahiptirler. Akrepler en soğuk havalara ve en sıcak havalarda dahi yaşarlar. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada akrepleri buzdolabında dondurup belli zaman sonra çıkarıldıktan sonra akreplerin hala yaşadığını görmüşler. Çok soğuk olan iklimlerde yaşan akreplerin yanı sıra kızgın kumlarda çöllerde yaşayan akreplerde mevcuttur. Akrebin vücut bölmeleri çoğu zaman akrebin yaşını tayin eder. Akreplerde kuyruk kısmı bölmeli ve ucunda zehirli bir iğnesi var. Kuyrukları sırtının üstünde kıvrık bir haldedir. Akrep dünyanın her yerinde bulunur ve genellikle bütün türleri zehirlidir. Akrep etrafı ateşle çevrelendiği zaman kendini sokarak öldürür. Akrep zehri türüne ve yaşadığı yere göre farklılık gösterir. Örneğin çölde yaşayan bir akrep kuraklıktan dolayı daha zehirlidir. Akrep sokması insanın canını çok yakar. Akrep sokması durumunda hasta süratle hastaneye sevk edilmelidir. Akreplerin birçoğu toprakta derinlere iner ve yuva yaparlar. Akrep vücudu oransal olarak büyük olmalarına rağmen yassı yapılarından dolayı dar aralıklardan geçebilir.

 

 

    akrep nasıl ürer ?

Akrep yumurtlamaz, bunun yerine canlı yavrular doğurur. Akrep yavrusu doğumdan sonra bir süre annenin sırtında taşınır.

 

    

    akrep zehri tehlikelimidir ?

Akrep zehrin etkisi akrebin türüne göre değişir. Genellikle akreplerin sokması çok acı verir, ama bazı türlerindeki insanı ve en iri hayvanları bile öldürebilir. En tehlikeli akreplerden biri Kuzey Afrika'da yaşayan sarımsı kahverengi akreptir (Andtoctonus australis). Zehirli akreplerin çok yaygın olduğu Meksika'da her yıl en az 1.000 kişi akrep sokmasından ölür.

 

  akrep nerelerde yaşar?

Taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında veya yer altında kazdıkları dehlizlerde akrep zararlısına rastlamak mümkündür.Karlı bölgeler hariç hemen hemen her yerde akrep yaşar. Akrep yalnız yaşamayı sever.

 

   akrep anotomisi

Boyları 2 cm ile 15 cm arasında değişir. Yassı halkalardan teşekkül eden vücut; başla kaynaşmış bir gövde, karın ve kuyruk (telson) olmak üzere üç bölümden meydana gelir. Gövdede önden arkaya doğru büyüklükleri artan, uçları çift çengelli dört çift yürüme bacağı bulunur. Gövdeye bağlı karın kısmı ise 7 geniş halkadan meydana gelmiş, alt yüzeyinde birinci halkada kapaklı bir adet cinsiyet açıklığı, ikinci halkada dokunum ve iz bulma görevi yapan bir çift tarak organı, 3, 4, 5 ve 6. halkalarda "kitap trakeleri" adını alan solunum organına ait birer çift olmak üzere toplam dört çift solunum deliği (stigma) vardır.

 Karın kısmından sonra 6 adet dar ve yuvarlaksı halkalardan meydana gelen ve bir yay gibi sırta doğru bükülebilen akrebin kuyruğu, eğrilmiş bir zehir iğnesi veya mızrağını taşıyan şişkin halka ile biter. Akrep, yürüdüğünde kuyruğunu kaldırır. Düz ve kaygan yüzeylere tırmanamaz. Halk arasında vücudunun son bölümü her ne kadar akrebin kuyruğu olarak biliniyorsa da, gerçekte karın kısmının daralan uzantısıdır. Çünkü içinden bağırsak geçmekte olan telsonun sondan bir önceki halkasında dışkılık son bulmaktadır. Akrepler zehirlidir.

 

     akrepler bina içlerine girermi ?


Akrepler
Yiyecek bulma ve korunma amacıyla açık noktalardan bina içlerine girerler. İç alana girdiklerinde elbise, ayakkabı, yatak gibi risk yaratan noktalarda dolaşırlar. Sokma vakalarında doktora gidilmesi gerekir. Bir konutun çevresindeki akrep sayısını azaltmak için, mümkün olduğunca yerdeki yığın, döküntü ve bitkilerden kurtulmak gerekir. Ultraviyole ışık altında tüm akrepler yeşil renkte parlarlar, dolayısıyla akreplerin bulunduğu yerlerde gece yürürken, taşınabilir bu tür bir lamba faydalı olacaktır.

 

 Akrep İstilası durumunda profesyonel hizmet alınması kalıcı çözüm üretmek açısından daha doğrudur. Akrep ısırması Türkiye'nin hemen her yöresinde çok rast­lanan bir türdür.  

         akrep ne zaman sokar? 

Akrepler tehlike hissettiği zaman veya canları acıdığı zaman ısırıp sokarlar. Akrep çok zehirli olduğu için ısırılan canlıya büyük zarar verir. Dünya üzerinde birçok akrep türleri bulunmaktadır. Bazı akrep türleri insanı ve daha büyük cüsseli canlıları ısırdığında ölümüne sebep olur.

 

      akrep sokunca ne olur?

 Akrebin ısırması sonrasında yanma, şiddetli acı, mide bulantısı, kusma ve zehirlenmeler görülür erken müdahale yapılmasa ölümle sonuçlanır.

 Zehri, kuyruğunun ucun­da bulunur. Kuyruğun uzantısı olan iğneyle, sokar ve vücuda akıtır. Ağrısı büyüktür ve be­raberinde bazı araz da görülebilir (ürperme, ateş yükselmesi, şok hali, kas kasılması, hat­ta boğulma). Akdeniz akrepleri yine de en tehlikelileri sayılmaz

 

 

akrep resimleri ile ilgili bilgi, akrep resimleri hakkındaki akrep resimleri bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan akrep resimleri ilaçlaması talep edebilirsiniz.

Etiket Bulutu
akrepten kurtulmanın yolları
ucuza akrep ilaçlama
akrep mücadelesi
akrep zehri
akrep
akrepten kurtulma yolları
akreplerle mücadele
akreplerden kurtulma yolları
akrepten nasıl kurtulmak
akrep kurtulmak
akrep çiftleşmesi
akrep zehrinin etkileri
akrep ile mücadele etme
akrep ilaçları
akrep ilaçlama istanbul
akrepten nasıl kurtulunur
akrep nasıl doğurur
zehirli akrepler
evde akrep
akreplerle nasıl mücadele edilir
akrep ilaçlama servisleri
akrep böceği
akrep ilaçlaması
akrep resimleri
akrep ilacı
akrep yok etmek
uygun fiyatlara akrep ilaçlama
akrep ile mücadele
ekonomik fiyatlara akrep ilaçlama
akrep ilaçlama
akrep ilaçlama firmaları
akrep nasıl yok edilir
akrebi yok etme yolları
akrepler hakkında bilgi
akrepten korunmanın yolları
akrep ne yer
akrepten korunma yöntemleri
evde akrep gördüm
akrep nerede yaşar
akrep sokması
akrepten nasıl kurtulurum
en ucuz akrep ilaçlama
akrepten korunma yolları
akrep mücadelesi nasıl olur
akreplerin özellikleri
akrepten kurtulmak
akrepten korunmak
akrepten kurtulamk istiyorum
akrebin zararları
akrebi yok etmek
akrepler
akrep türleri
akrepten kurtulma yöntemleri